Aktualności

Jak żyć z rakiem?

Tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

opublikował: rz 19-09-2017 14:23:06

Choć występują dwa razy częściej niż np. rak szyjki macicy, są często lekceważone zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Nowotwory głowy i szyi, choć na świecie uleczalne, w Polsce często są wyrokiem śmierci, gdyż pacjenci za późno otrzymują leczenie.

 Postrzeganie tej choroby ma zmienić organizowana już po raz piąty Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Wspieramy jakość życia chorych po leczeniu nowotworów głowy i szyi”.

- Chcemy, bowiem zwrócić uwagę nie tylko na samą chorobę, jej przyczyny czy objawy  – mówi dr hab. Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii. – Ale również o to, by walczyć o jak najlepszą jakość życia chorych, tych których udaje się uratować. Nowotwory głowy i szyi są bardzo okaleczające dla pacjentów. Często zmienia się wygląd chorych, mają oni także problemy z jedzeniem, piciem czy mówieniem. Mają bolesne blizny. By mogli wrócić do normalnego funkcjonowania potrzebują zarówno rehabilitacji, ale też i pomocy psychologa. I chcemy na to zwrócić uwagę.

Rocznie na Podlasiu ten rodzaj nowotworów stwierdza się u około 350-400 osób (u ponad połowy choroba jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium). Do tej pory przyjmowano, że głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, picie alkoholu, nie dbanie o higienę jamy ustnej. Teraz coraz głośniej mówi się o wirusie HPV.

- Raka jamy ustnej czy gardła coraz częściej obserwujemy u pacjentów tzw. młodych dorosłych – mówi dr Dorota Dziemiańczyk-Pakieła z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Są to osoby, które mają poniżej 40 lat, nie palą papierosów i nie nadużywają alkoholu. Nie noszą też protez, które by uciskały czy ocierały śluzówkę jamy ustnej. W ich przypadku „winnym” jest wirus HPV, który coraz częściej odpowiada za ten typ nowotworów. I tu apel do lekarzy rodzinnych czy stomatologów, by nie lekceważyli objawów także u pacjentów pozornie spoza grup ryzyka.

A jakie objawy mogą być niepokojące?

Bóle języka, gardła, owrzodzenia w jamie ustnej, utrzymująca się chrypka, trudności w połykaniu, guzki w szyi itd.

 


W ramach tygodnia Profilaktyki Raka Głowy i Szyi w ten piątek 22 września w Klinice Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku odbędzie się szkolenie dla osób po usunięciu krtani. Osoby z tym problemem uczyć się będą jak pielęgnować okolice tracheostomu, jak zapobiegać powikłaniom leczenia onkologicznego i jakie objawy mogą sugerować wznowę choroby nowotworowej. Spotkanie pod hasłem „Wspieramy jakość życia chorych po usunięciu krtani” rozpocznie się o godz. 10. Wstęp wolny.

E-mail
Copyright © 2012 - 2018 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku