Informacje o szpitalu

Categories

Informacje o szpitalu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku 


to jeden z największych szpitali klinicznych w Polsce, a jednocześnie jest to najnowocześniejsza publiczna placówka służby zdrowia w województwie podlaskim. Wykonuje się tu szeroki wachlarz unikatowych procedur w ramach kontraktu z podlaskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz umowy z Ministerstwem Zdrowia. Są tu hospitalizowane przypadki z medycznego punktu widzenia najtrudniejsze, wymagające wysokospecjalistycznej wiedzy i znakomitego sprzętu.

Naszą rolą, – jako szpitala uniwersyteckiego – jest również kształcenie przed i podyplomowe kadry medycznej, a także działalność naukowa i badawcza, która ma na celu rozwój medycyny oraz poprawę jakości leczenia.


W USK funkcjonuje 35 klinik, trzy oddziały, dziewięć zakładów oraz 50 poradni. Aż dziewięć klinik tzw. kliniki monopolistyczne - jedyne w regionie podlaskim. Są to:
  • Klinika Kardiochirurgii,
  • Klinika Neurochirurgii,
  • Klinika Hematologii;
  • Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej,
  • Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantologii;
  • Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej;
  • Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji;
  • Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii;
  • Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych

Szpital posiada 1116 łóżek w dwóch lokalizacjach: 804 w budynkach przy ul. Skłodowskiej-Curie i 312 przy ul. Żurawiej. W USK wykonuje się wysokospecjalistyczne zabiegi m.in.: zamykanie tętniaków i naczyniaków w mózgu, leczenie trombolityczne, angioplastykę, udrażnianie tętnic szyjnych, a także zamykanie ubytków w przegrodach serca. Klinika Kardiologii Inwazyjnej, jako pierwsza w województwie, zaczęła wykonywać całodobowo koronarografie, koronaroplastyki, udrażnianie tętnic szyjnych i zamykanie ubytków w przegrodach serca. Jest ona również jedynym certyfikowanym ośrodkiem w kraju oraz w Europie Środkowo-Wschodniej, posiadającym uprawnienia do prowadzenia szkoleń w zakresie wykonywania zabiegów rotablacji. Z kolei Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej jako jedyna na Podlasiu realizuje program "Kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce" w latach 2016-2020. Szpital jako pierwszy w województwie realizuje również program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w ciąży (KOC) i kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego (KOS). W szpitalu działa również jedyna na wschód od Wisły komora hiperbaryczna, w której mogą być leczeni pacjenci nieprzytomni, wymagający intensywnej terapii, w stanach zagrożenia życia. W szpitalu wykonywane są hemodializy i dializy otrzewnowe (białostocki USK jako jedyny w Polsce prowadzi online monitoring pacjentów dializowanych otrzewnowo w warunkach domowych). W 2018 roku ruszył również Pododdział Ginekologii Onkologicznej, w którym pacjentki z nowotorami ginekologicznymi mogą liczyć na najnowocześniejsze leczenie, a który w przyszłości ma zostać przekształcony w specjalistyczny ośrodek.

W 2018 roku w szpitalu przy ul. Skłodowskiej zakończyła się trwająca siedem lat, finansowana z budżetu państwa, gruntowna przebudowa i modernizacja (koszt 500 mln zł). Choć nie przybyło łóżek (804), to zmieniło się w nim dosłownie wszystko. Szpital, który przez lata nazywany był Gigantem urósł w ostatnich latach dwukrotnie. Obecnie ma powierzchnię 56 tys. mkw (przez modernizacją ok. 25 tys. mkw). Wnętrza są nowoczesne i przestronne, duże wrażenie robi również przeszklony pasaż łączący trzy budynki. W przebudowanym i zmodernizowanym szpitalu mieści się w sumie około 5 tys. pomieszczeń, 21 wind, 21 klatek schodowych i kilkadziesiąt kilometrów korytarzy. Na pacjentów czekają komfortowe sale chorych (1,2, maksymalnie 4 osobowe), wszystkie z własnymi sanitariatami, telewizorami i bezprzewodowym internetem. Okna w salach chorych zaopatrzone są w zewnętrzne żaluzje sterowane automatycznie. W nowopowstałej części szpitala zastosowano wiele nowinek technologicznych: m.in. nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny. Powietrze jest oczyszczane i podgrzewane, a latem całość klimatyzowana. Jednostki szpitala spięte są systemem poczty pneumatycznej, która pozwala na szybkie i sprawne przesyłanie zleceń lekarskich oraz na otrzymywania wyników. W przyszłości poczta ma być również elementem systemu Unite dose – systemu do dystrybucji zestawów leków  indywidualnie przygotowanych dla danego pacjenta.

Po modernizacji i remoncie w ofercie szpitala pojawiły się nowe świadczenia: zabiegi w komorze hiperbarycznej oraz krioterapia. Nowością jest sala operacyjna tzw. hybrydowa do wykonywania operacji z zakresu kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. Szpital może się pochwalić nowoczesnym blokiem operacyjnym składającym się z 26 sal operacyjnych oraz 13-stanowiskowej sali wybudzeń. Wszystkie sale operacyjne połączone są z salami wykładowymi i możliwa jest transmisja operacji online. Blok operacyjny skomunikowany jest z doskonale wyposażonym 30-łóżkowym Oddziałem Intensywnej Terapii. W 2018 uruchomiona została druga stacja dializ, a w przyszłości po przygotowaniu i wyszkoleniu zespołu pododdział transplantacji szpiku. Z kolei pralnia i sterylizatornia, choć niewidoczne dla pacjentów, są niezwykle nowoczesne, w pełni zautomatyzowane i spełniające współczesne wymogi.

Największą jednostką jest Szpitalny Oddział Ratunkowy. Ma powierzchnię ponad 1,5 tys. mkw. Są tam doskonałe warunki oraz najnowszej generacji wyposażenie. W USK działa również jeden z 14 funkcjonujących w kraju ośrodków leczenia urazów wielonarządowych. Na dachu szpitala funkcjonuje lądowisko dla helikopterów z podgrzewaną płytą. Nowością jest też działająca od kwietnia 2018 roku poradnia Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego.

Szpital jest chętnie wybierany przez pacjentów z Podlasia, ale też z całej Polski. Tu diagnozowani i leczeni są też piłkarze Jagielloni – wicemistrza Polski (w 2017 roku USK stał się partnerem Jagielloni). Jest też pierwszym na wschód od Wisły ośrodkiem referencyjnym potentata branży sprzętu medycznego Philips Polska.

W szpitalu zatrudnionych jest ponad 2,7 tysiąca pracowników. W tym 700 lekarzy (60 z tytułem profesora, 43 doktora habilitowanego i 230 doktora), ponad 1070 pielęgniarek i położnych (w tym około 300 pielęgniarek i położnych posiada wyższe wykształcenie, a jedna trzecia ukończyła, co najmniej jeden kierunek specjalizacji).

 Copyright © 2012 - 2019 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku